Jak sobie radzić z pękającym betonem?
Beton to najczęściej stosowany we współczesnym budownictwie materiał budowlany. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz chemiczną, jednak ma też tendencję do pękania. Problem ten dotyczy zarówno betonu towarowego, jak i betonu, który przygotujemy samodzielnie w betoniarce, aby wykonać z niego np. wylewkę przed domem. Wyjaśniamy, dlaczego beton pęka i w jaki sposób naprawić jego uszkodzenia.
Dlaczego beton pęka?
Pęknięcia w betonie spowodowane są działaniem kilku czynników. Jednym z nich jest nieprawidłowy dobór betonu względem jego przeznaczenia. Problem ten związany jest przede wszystkim z przygotowywanym samodzielnie betonem, który może być np. zbyt wodnisty lub za gęsty. Nie bez znaczenia jest też jakość komponentów, z których powstaje beton, czyli m.in. cementu. Często zapominamy, że przechowywany latami w garażu lub piwnicy cement nie nadaje się do użycia, o czym przekonujemy się, kiedy wykonana wylewka zacznie pękać.
Na beton działa kilka podstawowych czynników, które mogą powodować jego pękanie, czyli:
- obciążenia,
- ruch poziomy i pionowy,
- skurcz hydrauliczny,
- skurcz termiczny,
- pęcznienie,
- pojawiająca się wewnątrz konstrukcji korozja elementów zbrojeniowych.
W jaki sposób poradzić sobie z pękającym betonem?
Niewielkie pęknięcia w betonie, które najczęściej pojawiają się wiosną, możemy próbować naprawić, stosując jedną z kilku popularnych metod. Sprawdzają się one w przypadku konstrukcji zewnętrznych i wewnątrz budynku. Pęknięcia i rysy na powierzchni betonowych schodów, tarasów, balkonów czy podmurówek możemy naprawić za pomocą przygotowanej samodzielnie zaprawy, popularnej w ostatnich latach żywicy, a także właściwie dobranego kleju montażowego. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, jednak nie zawsze możemy naprawić popękany, łuszczący się beton. Wówczas niezbędne jest skucie uszkodzonego betonu i wykonanie nowej wylewki. Najlepiej korzystać z wysokiej jakości materiałów oraz zlecić wykonanie prac fachowcom, co pozwoli zredukować ryzyko ponownego pękania betonu.